Aktualności

Wielka Niepodległa 1918-2018 w sztuce - wspomnienie...

12 sierpnia 2018 r. w Złotopotockim Muzeum miało miejsce spotkanie dedykowane Artystom, dla których walki narodowowyzwoleńcze były inspiracją i nadzieją na szybkie odzyskanie niepodległości.

Spotkanie w całości zostało poświęcone sztukom plastycznym, a w szczególności: malarstwu, medalierstwu i rzeźbie.

Stanisław Janowski, Jan Gumowski, Karol Maszkowski, Leopold Gottlieb, Zygmunt Rozwadowski, Edward Śmigły Rydz – to nieliczni reprezentanci z około 200 legionistów, którzy tworzyli swoje dzieła na polu walki, a ich spuścizna to zbiór kilku tysięcy obiektów. W naprędce organizowanych atelier na tyłach walk pozycyjnych malowali swoich przyjaciół – żołnierzy walczących o wolną Polskę. Malarstwo portretowe malarzy – żołnierzy jest doskonałym dokumentem ikonograficznym odzwierciedlającym  cechy charakteru i osobowości portretowanych.  

Julian Fałat, Jacek Malczewski, Wojciech Kossak,  Teodor Axentowicz - to polscy mistrzowie – oddający hołd rodzącej się Niepodległej. Dzieła polskich mistrzów do dziś rozpalają naszą wyobraźnię,  przemawiają do nas poprzez artystyczną wizję twórcy.

„Naszym zamysłem było zasygnalizowanie niektórych zjawisk w sztukach plastycznych, zwrócenie uwagi na wybranych żołnierzy – artystów oraz przywołanie wielkich mistrzów malarstwa polskiego. Pragniemy, by po spotkaniu uczestnicy w domowym zaciszu rozpoczęli własne poszukiwania i odkrywali na nowo polskie drogi prowadzące do niepodległości." (A. Kuźma)

Złotopotockie Muzeum i Janowska Biblioteka gorąco dziękują wszystkim Uczestnikom za udział w czwartym wydarzeniu organizowanym w cyklu Wielka Niepodległa 1918-2018.